środa, 12 września 2012

Ikona na półce

Dziś znowu o ikonach. W ostatnim wpisie na ich temat (tutaj) obiecywałem opisać wykonanie ikony na nietypowym podłożu i to dziś prezentujemy: Ikonę na półce. 

Ikona wykonana na... desce z szafy.

Oczywiście nie chodzi o ikonę, która ma być ozdobą stojąca na półce, a o ikonę wykonaną na półce. I to nie na byle jakiej półce. Ikona została wykonana na desce, która była półką w... 100-letniej szafie. Tak, tak... takie wtedy meble robiono :-). A ikona powstała tak.
Pierwszym etapem pracy było zabezpieczenie powierzchni szacownej deski przezroczystym primerem. Po wykonaniu tej czynności przyszedł czas na przyklejenie wizerunku Matki Boskiej, który wycięty został z papieru do dekupażu, a następnie odpowiednio przyciemniony, aby odpowiadał tonacji kolorystycznej powierzchni, która stanowi jego tło. 

Wizerunek Matki Boskiej wycięto
z papieru do dekupażu.


Całość pracy została następnie pokryta warstwą werniksu postarzającego, a następnie, w chwile potem - werniksu pękającego (oba preparaty firmy Decoupage). Ten zabieg pozwolił uzyskać ciekawy efekt pęknięć i nieregularnych wgłębień na powierzchni drewna, jak na stuletnią deskę przystało. 

Charakterystyczne spękania na powierzchni ikony.

Ostatnim etapem pracy nad ikoną było ozdobienie jej dżetami.

Dżety zdobią nie tylko obramowanie ikony...

... ale wykorzystane zostały także do wzbogacenia samego obrazu.

Na koniec raz jeszcze widok całej, gotowej już pracy.

Oto gotowa ikona.

W ten oto sposób szacowna półka ze starej szafy przeszła zaczęła swoje drugie życie.
A swoją drogą tworzenie ikon, a szczególnie eksperymentowanie na różnych podłożach, to naprawdę pasjonujące zajęcie. Na pewno wrócimy do tematu jeszcze nie raz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz